PREZENT POD CHOINKĘ DLA STRAŻKÓW OCHOTNIKÓW Z KOLUSZEK
Dodane przez rafal dnia 19 December 2014 10:55:15

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koluszkach od początku roku starali się pozyskiwać środki na zakup sprzętu dzięki któremu będą mogli podnieść poziom gotowości bojowej jednostki oraz skuteczniej prowadzić działania ratowniczo-gaśnicze. Tuż przed świętami jednostka zakupiła ...


Treść rozszerzona

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koluszkach od początku roku starali się pozyskiwać środki na zakup sprzętu dzięki któremu będą mogli podnieść poziom gotowości bojowej jednostki oraz skuteczniej prowadzić działania ratowniczo-gaśnicze. Tuż przed świętami jednostka zakupiła kolejny nowoczesny sprzęt. Tym razem jest to kamera termowizyjna MSA EVOLUTION 6000 Xtreme, zaliczana do najbardziej zaawansowanych i odpornych kamer. Kamera termowizyjna jest urządzeniem obrazującym otaczający świat za pomocą podczerwieni. Wyposażona jest w ekran LCD o wysokiej rozdzielczości za pomocą którego otaczający obraz przedstawiany jest za pomocą temperatur. Kamera posiada możliwość wyboru 6 najbardziej przydatnych palet barw stwarzając możliwość intuicyjnego oglądania obrazów termicznych oraz funkcję przybliżania obserwowanych obrazów za pomocą dwu i czterokrotnego cyfrowego powiększania. Posiada funkcję, która umożliwia wyszukiwanie najgorętszych obiektów w polu widzenia. Wyposażona jest również w funkcję nagrywania i przechowywania obrazu i sygnału wideo, które mogą być wykorzystane np. w celach szkoleniowych. Dodatkową funkcją jest możliwość pomiaru odległości do przeszkody za pomocą odległościomierza ze wskaźnikiem laserowym oraz funkcja kompasu. Klasa iskrobezpieczności urządzenia pozwala na pracę w środowiskach skrajnie wybuchowych.

Dzięki swoim możliwościom kamera termowizyjna może służyć strażakom m. in. podczas przeszukiwania pomieszczeń, lokalizacji źródła i rozmiaru pożaru, oceny temperatury badanych powierzchni, ułatwienia przemieszczania podczas poruszania się w pomieszczeniach wypełnionych dymem i ciemnych a także poszukiwania osób w terenie. Nowy sprzęt uzupełni wyposażenie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Koszt zakupu kamery termowizyjnej to kwota prawie 30 000,00 zł. Środki finansowe na zakup jednostka pozyskała z Fundacji Grupy PERN „Przyjaźń”, „POL-HUN” M. Bielska sp.j., „PPHU Zakład Piekarniczy” E. Olszyńska, PPHU „KOLREX” Sławomir Staszek, P.P.H.U. CERMAT Piotr Słaby, P.P.H.U. „ALMARA” Piekarstwo Cukiernictwo, ZPZ „JAKPOL” Jakub Woźny. Brakująca cześć została zapłacona ze środków własnych jednostki. Strażacy OSP w Koluszkach składają podziękowania dla wszystkich darczyńców dzięki ofiarności których mógł zostać dokonany zakup sprzętu. Serdeczne podziękowania kierują również dla Pana Waldemara Chałata Burmistrza Koluszek oraz Pani Bogusławy Kubicz Skarbnika Gminy za okazaną pomoc i wsparcie działań związanych z realizacją inwestycji.

Wyposażenie jednostki w specjalistyczny sprzęt wpłynie na poprawę bezpieczeństwa strażaków podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych oraz pozwoli lepiej i efektywniej ograniczać skutki pożarów i różnorodnych zagrożeń.